Między panem a plebanem

Modlnica to miejscowość o długiej i bardzo ciekawej historii, na terenie której znajdują się obiekty żywo z tą historią związane. Jest to zabytkowy kościół św. Wojciecha i Matki Bożej Bolesnej z XVI wieku oraz dwór Konopków z zespołem dworskim. Oba zabytki łączą się nie tylko z historią rodziny Konopków, która związała się z Modlnicą od XVIII wieku, ale także z przebywającymi tu artystami, historią powstałych tu obrazów, inspiracją, jaką dwór i kościół był dla wielu malarzy, poetów, a nawet dla członków grupy artystów z Zielonego Balonika. Dwór odwiedzali także malarze: Artur Grottger, Walery Eljasz-Radzikowski, Antoni Kozakiewicz czy Tadeusz Rybkowski, a także uczniowie szkoły pejzażowej Jana Stanisławskiego z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, przede wszystkim Stanisław Kamocki. Zaginioną niestety polichromię stropu w kościele wykonał Włodzimierz Tetmajer. We dworze przez długie lata mieszkał Oskar Kolberg.

Także kościół kryje wiele skarbów i zagadek, po części łączących go z historią wielu miejsc z Krakowie. Aby nawiązać do bogatej historii Modlnicy, w ciekawy sposób do niej powrócić tworzyliśmy cykl spotkań muzyczno-literacko-historycznych, które, nawiązując do historii i skarbów kultury kryjących się w Modlnicy są ciekawą ofertą kulturalną dla mieszkańców Modlnicy i okolic, krakowian i turystów chętnych do miłego a jednocześnie wartościowego spędzenia czasu. Spotkania i koncerty odbywają się w dwóch głównych punktach, jakimi są kościół oraz Dwór Konopków i w ciekawy sposób nawiązują do wydarzeń i osób związanych z Modlnicą. Będą to spotkania, wykłady i koncerty, których plan zamieszczamy poniżej.

Między panem a plebanem 2023

Za nami druga edycja wydarzenia Między panem a plebanem, Modlnica 2023. W jej ramach odbyły się następujące wydarzenia:

27 maja kościół w Modlnicy, godz. 18.45

Wprowadzenie:

Kościół w Modlnicy – Rafał Monita

KONCERT:

Perły z klasztornej szkatułki

Donne Armoniche:

Katarzyna Wiwer – sopran

Adrianna Bujak-Cyran – sopran

Liliana Pociecha – sopran

Andrzej Zawisza – klawesyn

W programie barokowy repertuar z Kancjonałów Staniąteckich

28 maja Dwór Uniwersytetu Jagiellonskiego w Modlnicy, godz. 17.00

Prelekcja:

Modlnica – świat ukochany przez malarzy – Zofia Weiss Nowina Konopka, Stanisław Konopka

KONCERT:

Romanse i utwory sentymentalne

Katarzyna Wiwer – sopran
Joanna Solecka – klawesyn

W programie romanse Michała Kleofasa Ogińskiego oraz utwory współczesnych mu kompozytorów polskich.

Relacja z wydarzenia Modlnica – między panem a plebanem 2023

Za nami piękny weekend w Modlnicy, który wypełniły wydarzenia drugiej edycji cyklu koncertowego „Między panem a plebanem”.  Wysłuchaliśmy barokowej muzyki z klasztoru staniąteckiego, Pieśni i polonezów Michała Kleofasa Ogińskiego, a także bardzo interesującej prelekcji o artystach związanych z Modlnicą. Koncerty i spotkania były wspaniałe, a publiczność dopisała. Wydarzenie zorganizowały Parafia św. Wojciecha w Modlnicy oraz Fundacja Kulturalny Szlak, a odbyło się dzięki wsparciu Gminy Wielka Wieś oraz Powiatu Krakowskiego oraz pomocy organizacyjnej ze strony Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także promocyjnej Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Bardzo dziękujemy za wszelką pomoc, wsparcie, a przede wszystkim obecność.

W sobotę, 27 maja w pięknym, zabytkowym kościele w Modlnicy, jako pierwsze wydarzenie tegorocznej edycji Między panem a plebanem, odbył się  odbył się koncert zespołu Donne Armoniche w składzie Adrianna Bujak-Cyran, Liliana Pociecha, Katarzyna Wiwer – soprany, z towarzyszeniem Andrzeja Zawiszy na klawesynie. W koncercie zatytułowanym „Skarby z klasztornej szkatułki” usłyszeliśmy pieśni, które możnaby nazwać zakonnym zbiorem lirycznym. Pieśni solowe, duety i tercety, bardzo melodyjne oraz z niezwykle pięknymi tekstami świetnie zabrzmiały w modlnickim kościele, a aplauz publiczności, wymuszający kolejne bisy sam w sobie świadczył o znakomitym przyjęciu programu. Koncert poprzedziło wprowadzenie Rafała Monity, który krótko przedstawił historię i skarby i tajemnice, które kryje zabytkowe wnętrze modlnickiego kościoła. Nie obyło się też bez małego konkursu, w którym nagrodą była książka „Modlnica” o kościele, w którym się znajdowaliśmy.

Drugi dzień wydarzenia, niedzielę 28 maja spędziliśmy w modlnickim Dworze. Piękne, niedzielne popołudnie można było spędzić wpierw na przechadzce po romantycznym i pięknie utrzymanym parku, by potem rozkoszować się atrakcjami, czekającymi we wnętrzu. Wpierw odbyła się ciekawa prelekcja zatytułowana „Modlnica – świat ukochany przez malarzy” przygotowana i wspaniale poprowadzona przez Zofię Weiss – Nowina Konopkę oraz Stanisława Nowina Konopkę.  Wysłuchaliśmy pasjonującej opowieści o artystach działających w Modlnicy już od XVII wieku. Jednak to miejsce szczególnie pokochali malarze doby późniejszej, zwłaszcza młodopolscy. Tu bywał Artur Grottger, Walery Eljasz-Radzikowski, Antoni Kozakiewicz, Tadeusz Rybkowski, a także uczniowie szkoły pejzażowej Jana Stanisławskiego z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych ze Stanisławem Kamockim na czele. Polichromię w kościele w Modlnicy malował Włodzimierz Tetmajer. Także teraz Modlnica inspiruje swym pięknem, o czym świadczą prezentowane tego dnia piękne akwarele Iwona Nowina Konopki.

A po pięknej prezentacji pozostaliśmy w dworkowym nastroju, a to za sprawą sopranistki Katarzyny Wiwer oraz klawesynistki Joanny Soleckiej, które zabrały nas w świat polonezów i romansów Michała Kleofasa Ogińskiego. Pieśni, wykonane w polskim przekładzie Wisławy Szymborskiej ujmowały liryką, przedstawioną z lekkim przymrużeniem oka i przepięknie zabrzmiały w salonowym otoczeniu przy dźwięku klawesynu. Salon wypełniony był do ostatniego miejsca, a publiczność poddała się bez reszty czarowi pieśni oraz rozbrzmiewającym polonezom oraz utworom Józefa Elsnera  skomponowanym na motywach krakowiaka oraz mazura, które dopełniły program.

Relacja z wydarzenia Modlnica – między panem a plebanem 2022

I edycja wydarzenia Między panem a plebanem 2022 obfitowała w ciekawe koncerty i wydarzenia. Rozpoczęliśmy wydarzenie koncertem zatytułowanym Wieczne źródło boskiego światła w którym wystąpili Ilona Szczepańska – alt, Jakub Kornakiewicz – obój, Michał Rubin – trąbka, Aleksandra Buczyńska-Kusak – wiolonczela oraz Zofia Satała – realizująca basso continuo na klawesynie. W koncercie królowała barokowa muzyka angielska.

Drugi wydarzenie festiwalowe również miało miejsce w modlnickim kościele, a rozpoczęło się zwiedzaniem tego wspaniałego zabytku wraz z książką „Modlnica” oraz jej autorem Stanisławem Nowina Konopką. Po bardzo ciekawej prelekcji zabrzmiała porywająca muzyka włoska w wykonaniu Katarzyny Wiwer – sopran oraz Artura Szczerbinina towarzyszącego jej na klawesynie i pozytywie w programie pod tytułem „Cantate Domino„.

Kolejny koncert był niezwykłym wydarzeniem, albowiem wystąpił jedyny w swoim rodzaju duet polsko-chiński Marii Pomianowskiej grającej na sukach biłgorajskich i fideli płockiej, której towarzyszyła Chinka Mingjie Yu i jej cytra chińska. Koncert odbył się w Dworze Konopków w Modlnicy, co było szczególną okolicznością dla tematu koncertu, który brzmiał U Kolberga w salonie – ludowe inspiracje w muzyce. Muzyka inspirowana ludowymi motywami, także tymi zaczerpniętymi z prac Kolberga zabrzmiała szczególnie w miejscu w którym Oskar Kolberg mieszkał przez wiele lat.


Na finał przenieśliśmy się znowu do modnickiego kościoła, gdzie tym razem zabrzmiała tradycyjna muzyka szkocka w wykonaniu zespołu Celtic Triangle: czyli Katarzyna Wiwer – sopran, Irena Czubek-Davidson – harfa celtycka i Lindsay Davidson – dudy szkockie. Szkocja okazała się dla Modlnicy i bliska, i daleka, albowiem dudziarz zespołu, chociaż rodowity Szkot, jest również, wraz z żoną, od lat mieszkańcem najbliższego sąsiedztwa Modlnicy.

Wydarzenie odbyło się dzięki współpracy następujących instytucji i osób:

Parafia świętego Wojciecha w Modlnicy
Województwo Małopolskie
Powiat Krakowski
Uniwersytet Jagielloński
Wydawnictwo Astraia
Rodzina Konopków
Gmina Wielka Wieś i GOKiS w Wielkiej Wsi