12 września 2021 na kulturalnej mapie Śląska Cieszyńskiego pojawił się nowy festiwal pod nazwą Cithara Sanctorum Silesia, który odbywa się w Cieszynie i Bielsku-Białej, a jego patronem jest Jerzy Trzanowski.
Festiwal ukazuje nową ideę prezentacji muzyki we wnętrzach sakralnych w kontekście historycznym ziemi cieszyńskiej i w odwołaniu do tradycji zbioru śpiewów nabożnych i kościelnych „Cithara Sanctorum” od którego wziął nazwę, a którego autor, Jerzy Trzanowski, urodził się w Cieszynie. Ambitna i interesująco dobrana muzyka nawiązuje do tradycji ziemi śląskiej i jej związków z postacią, zwaną bardem trzech narodów (Polski, Czech, i Słowacji), a czasem również słowiańskim Lutrem.
Główną ideą, która wyróżnia ten festiwal, jest czerpanie z tradycji muzycznej kościoła ewangelicko-augsburskiego. Ks. Jerzy Trzanowski (1592–1637), duchowny ze Śląska Cieszyńskiego, wybitny pisarz religijny pozostawił po znakomite dzieła: Ody łacińskie (Brzeg 1629), Phiala adoramentorum (Czara modlitw) z 1635 r., a przede wszystkim w 1636 r. Cithara sanctorum (Pieśni duchowe), kancjonał napisany w dialekcie morawskim, zawierający 402 pieśni, który doczekał się ponad 150 wydań. Jerzy Trzanowski, jego postać i dzieła są znane i żywe w pamięci mieszkańców regionu po obu stronach Olzy. Ma swoje pomniki w Liptowskim Mikulaszu oraz w Cieszynie. Festiwal muzyczny Cithara Sanctorum Silesia, którego repertuar w najróżniejszy sposób nawiązuje do tego autora, szeroko czerpiąc z tradycji muzyki ewangelickiej, będąc nie tylko świętem muzyki, ale też okazją do celebrowania nowych brzmień w niecodziennych kontekstach.
Cithara Sanctorum Silesia 2023
Serdecznie zapraszamy na trzecią edycję festiwalu Cithara Sanctorum Silesia. Oto plan tegorocznych wydarzeń. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa, wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
6.10.2023 piątek godz. 18.00
Galeria BWA Willa Sixta, ul. Mickiewicza 24
Promocja książki Michaela Morysa-Twarowskiego „Dzieje Księstwa Cieszyńskiego”, spotkanie z autorem.
15.10.2023 niedziela godz. 15.00
Spotkanie przy Nowym Cmentarzu Ewangelickim, ul. Listopadowa 92
Spacer śladami bielskich i bialskich ewangelików z przewodniczką Katarzyna Sylwestrzak
15.10.2023 niedziela godz. 18.00
Kościół Marcina Lutra w Bielsku-Białej, ul. Staszica 2
Koncert „Stwórca i Jego Stworzenie”
Katarzyna Wiwer – sopran,
Gusto NON Barbaro
Wiesław Suruło – flet,
Paweł Solecki – fagot,
Joanna Solecka – klawesyn
W programie: J.J. Quantz, G.Ph. Telemann, G.F. Händel
21.10.2023 sobota godz. 12.00
Spotkanie przy domu Jerzego Trzanowskiego, ul. Głęboka róg Stary Targ
Spacer Cieszyńskimi śladami księdza Jerzego Trzanowskiego z historykiem Janem Pawłem Borowskim
22.10.2023 niedziela
Kościół Ewangelicki w Skoczowie, ul. Kossak-Szatkowskiej 74
godz. 10.00
Nabożeństwo z udziałem Wyższobramskiego Chóru Kameralnego pod kier. Piotra Sikory
godz. 17.00
Koncert „Hymny z kraju Celtów”
Celtic Triangle
Katarzyna Wiwer – sopran,
Irena Czubek-Davidson – harfa,
Lindsay Davidson – dudy szkockie
W programie: pieśni tradycji anglosaskiej
Relacja z II festiwalu Cithara Sanctorum Silesia 2022
W roku 2022 odbyła się druga odsłona tego niezwykle ciekawego wydarzenia, którego ideą jest prezentacji muzyki we wnętrzach sakralnych, choć nie tylko, w kontekście historycznym Ziemi Cieszyńskiej i w odwołaniu do tradycji zbioru śpiewów nabożnych i kościelnych „Cithara Sanctorum” od którego festiwal bierze nazwę, a którego autor, Jerzy Trzanowski, ksiądz i twórca pieśni kościelnych, urodził się pod koniec XVI w. w Cieszynie. W czasie jego trwania odbyły się nie tylko koncerty, ale też wystawy, spotkania, dyskusje i spacery krajoznawcze nawiązujące do idei festiwalu. W roku 2022 odbyło się 7 koncertów, a także wystawa edycji Cithar i wykład w Książnicy Cieszyńskiej oraz spotkanie w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w ramach „Spotkań szersznikowskich” poświęcone postaci i epoce Trzanowskiego. Odbył się również spacer tematyczny z Białej do Bielska. Koncerty i inne wydarzenia miały miejsce w Cieszynie, Wiśle, Ustroniu, Jaworzu i Bielsku-Białej.
Więcej informacji na stronie internetowej wydarzenia