Między niebem a ziemią

Między niebem a ziemią, to cykl koncertowy odbywający się w ciekawych miejscach na terenie ziemi wielickiej i Niepołomic. Jego ideą jest prezentowanie programów koncertowych tak dobranych, by tworzyły dopełniające się pary: niebo –ziemia, czyli koncert świecki, który odbywa się we wnętrzu świeckim, oraz koncert sakralny, również odbywający się  w odpowiadającym muzyce wnętrzu sakralnym.

Za nami już trzecia edycja tego wydarzenia. Koncerty odbyły się w Opactwie benedyktynek w Staniątkach oraz z Sali Gotyckiej Zamku w Niepołomicach, a zabrzmiała na nich muzyka wyjątkowej urody.

W koncercie „Perły z klasztornej szkatułki” usłyszeliśmy barokowe pieśni z repertuaru panien staniąteckich z urokliwymi, lirycznymi tekstami, które są przykładem muzyki pisanej nie tylko do wykonania w kościele, ale też do muzykowania za klauzurą.  

A na drugim biegunie, w koncercie zatytułowanym „Złote jabłko i trzy damy z Ferrary”, zabrzmiała wirtuozowska muzyka tworzona pod patronatem możnych protektorów, komponowana w nowoczesnej, jak na ówczesne czasy, praktyce, pełnej nowatorskich rozwiązań harmonicznych i efektownych, wirtuozowskich wyzwań wykonawczych. Usłyszeliśmy utwory C. Monteverdiego, L. Luzzaschiego, L. Rossiego, A. Archilei.

Zespołowi Donne Armoniche, w składzie Katarzyna Wiwer, Adrianna Bujak-Cyran, Liliana Pociecha – soprany, który wystąpił w obu programach, towarzyszyli: Andrzej Zawisza na klawesynie, a w koncercie zamkowym również Aleksandra Owczarek i Agnieszka Krawczyk na skrzypcach barokowych. Koncerty emanowały niezwykłą energią i porwały licznie zgromadzoną publiczność.

Dziękujemy za tak wspaniałe muzyczne wypełnienie tej odsłony wydarzenia. Serdecznie dziękujemy również Gminie Niepołomice, Zamkowi Królewskiemu w Niepołomicach oraz Powiatowi Wielickiemu za wsparcie naszej inicjatywy.  
Zespół Donne Armoniche to wyjątkowy zespół, w którego skład wchodzą śpiewaczki specjalizujące się w muzyce dawnej oraz w kameralistyce, a jego założycielką jest krakowska śpiewaczka Katarzyna Wiwer. Zespół swobodnie czuje się zarówno w repertuarze chorałowym, jak też w barokowej muzyce wielogłosowej, a w kręgu jego zainteresowania znajdują się utwory przeznaczone na głosy żeńskie. Są wśród nich utwory pisane przez kompozytorki, zarówno świeckie, jak Barbara Strozzi, czy Francesca Caccini, ale też kompozytorki zakonne, jak Hildegarda z Bingen, Izabella Leonarda, czy Vittoria Aleotti. Szczególnym zainteresowaniem zespół darzy bogate źródło muzyczne, którym są kancjonały polskich benedyktynek, zwłaszcza kancjonały staniąteckie, które są ciągle odkrywane, badane i poznawane. Zespół zrealizował dotąd następujące programy koncertowe: „Narzeczona czy mniszka? Tęsknota za Oblubieńcem”, złożone z utworów pisanych przez barokowe kompozytorki z całej Europy, „Perły z klasztornej szkatułki”, program złożony z pieśni benedyktynek Staniąteckich oraz „Muzyka polskich benedyktynek”, złożony z wielogłosowych utworów benedyktynek z Przemyśla, Jarosławia i Staniątek. Najnowszy program koncertowy to „Złote jabłko i trzy damy z Ferrary”, w którym znalazły się m.in. utwory C. Monteverdiego, L. Luzzaschiego, L. Rossiego, A. Archilei.

Tegoroczne wydarzenie Między niebem a ziemią odbyło się dzięki wsparciu Gminy Niepołomice oraz Powiatu Wielickiego, za które bardzo serdecznie dziękujemy!
Partnerem wydarzenia jest Małopolska Organizacja turystyczna