Muzyczne podróże w Krzeszowicach

Muzyczne podróże w Krzeszowicach, to wydarzenie muzyczne odbywające się wczesną jesienią w Krzeszowicach i okolicach. Jego idea wiąże się z uzdrowiskową historią Krzeszowic, gdy na przełomie XIX i XX wieku Krzeszowice pełniły rolę kurortu. Odwiedzali go głównie mieszkańcy Rzeczypospolitej Krakowskiej, którzy w tej malowniczej miejscowości położonej w dolinie Rudawy, blisko dolinek podkrakowskich, na terenie zwanym w XIX w. Szwajcarią Krakowską, odpoczywali i leczyli „ogólną drażliwość”. Krzeszowickie uzdrowisko rozpoczęło działalność  w 1780 r. w związku z inwestycjami poczynionymi przez Izabelę Lubomirską.  Dzięki działaniom właścicieli Krzeszowic, wzorem innych miejscowości zdrojowych, powstał park i obiekty do dzisiaj cieszące oko, odbywały się również liczne koncerty. Chcąc odrodzić muzyczne tradycje z czasów uzdrowiska, powstał festiwal, którego wydarzenia odbywają się w urokliwych miejscach na terenie Krzeszowic i najbliższej okolicy. 

IV edycja 2024

Czwarte Muzyczne Podróże w Krzeszowicach 2024 już przed nami

Serdecznie zapraszamy na czwarte Muzyczne Podróże w Krzeszowicach. W tym roku nasza ciuchcia zatrzyma się na czterech stacyjkach, gdzie czekają cztery piękne koncerty. Poznamy niezwykłe instrumenty, przeniesiemy się w czasie i przestrzeni, zanurzymy się w harmonię głosów, a także będziemy chłonąć atmosferę polskich dworków.

Stacyjka I

05.10.2024 Aula Szkoły Muzycznej w Krzeszowicach godz. 18.00
PODRÓŻE
Muzyka wędrowna
Adrianna Maria Kafel, Maurycy Raczyński – śpiew, suka biłgorajska, fidel płocka, bułgarska gadułka, wspak
W programie: Muzyka z podróży do ciekawych krajów i czasów

Stacyjka II
12.10.2024 kościół w Tenczynku godz. 18.00
FRANCUSKA MUZYKA ROMANTYCZNA
Donne Armoniche:
Katarzyna Wiwer, Adrianna Bujak-Cyran, Liliana Pociecha – soprany 
Krzysztof Pawlisz – organy
W programie: César Franck, Maurice Duruflé, Guy Ropartz , Gabriel Fauré, Camille Saint-Saëns

Stacyjka III
13.10.2024 Klasztor karmelitów w Czernej, godz. 13.45
MUZYKA SAKRALNA U KARMELITÓW
Chór Uniwersytetu Rolniczego, Joanna Gutowska-Kuźmicz – dyrygent
W programie m.in: Wacław z Szamotuł, Ola Gjeilo, Karl Jenkins,

Stacyjka IV
19.10.2024 Krzeszowice, Vauxhall, Centrum Kultury i Sportu, godz. 18.00
POLONEZY I ROMANSE
Katarzyna Wiwer – sopran
Joanna Solecka – klawesyn
W programie: utwory Michała Kleofasa Ogińskiego, Józefa Elsnera, Karola Kurpińskiego

III edycja 2023

Zapraszamy po raz trzeci do Krzeszowic i okolic na Muzyczne Podróże w Krzeszowicach. Nasza ciuchcia jest już gotowa do drogi, a czekają nas trzy stacyjki: piękny kościół św. Katarzyny w Tenczynku, gdzie zagościmy po raz pierwszy, kościół św. Marcina w Krzeszowicach oraz aula Szkoły Muzycznej w Krzeszowicach. Czekają nas piękne i różnorodne programy muzyczne. Szczegóły poniżej:

Stacyjka I
15 września 2023, Tenczynek  kościół św. Katarzyny
godz. 18.45

STWÓRCA I JEGO STWORZENIE

Katarzyna Wiwer – sopran

Gusto NON Barbaro
Wiesław Suruło – flet
Paweł Solecki – fagot
Joanna Solecka – klawesyn

W programie: J.J. Quantz, G.Ph. Telemann, G.F. Händel

Stacyjka II
16 września 2023, Krzeszowice kościół św. Marcina
godz. 18.45

MUZYKA SAKRALNA PRZEZ WIEKI

Zespół wokalny Saalfelder Vocalisten

W programie: Jacobus Gallus, Josef Gabriel Rheinberger, F. Mendelssohn Bartholdy, Thomas Kowalski, Hugo Distler

Stacyjka III
22 września 2023, Aula Szkoły Muzycznej w Krzeszowicach
godz. 18.00

KTO ZAŚPIEWA SŁOWIKOWI?

Katarzyna Wiwer – sopran, recytacja
Irena Czubek-Davidson – harfa
Paweł Solecki – fagot, flet prosty, instrumenty perkusyjne

W programie: W.A. Mozart, F. Schubert, B. Britten, C. Salzedo, L. Davidson, D. Henson-Conant

Stacyjka IV Peron 9¾
6 października 2023, Aula Szkoły Muzycznej w Krzeszowicach
godz. 18.00

W STARYM KINIE

Adrianna Bujak-Cyran – śpiew
Krzysztof Cyran, Marek Piątek – gitary

W programie: Stare i nowe piosenki filmowe

Festiwal odbywa się we współpracy z parafią św. Katarzyny w Tenczynku, wraz z proboszczem ks. Jerzym Gibasem, parafią św. Marcina w Krzeszowicach, wraz z proboszczem ks. Bohdanem Sarniakiem,  Państwową Szkołą Muzyczną Ist. im. Zygmunta Noskowskiego wraz z dyrektorem Jerzym Suruło oraz wsparciem Miasta Krzeszowice wraz z burmistrzem Wacławem Gregorczykiem oraz Powiatu Krakowskiego.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia strony wydarzenia na facebooku. Do zobaczenia w Krzeszowicach!

II edycja 2022

W roku 2022 odbyła się druga edycja wydarzenia Muzyczne Podróże w Krzeszowicach w ramach której usłyszeliśmy trzy bardzo ciekawe koncerty.

Rozpoczęliśmy 24 września w Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej Ist. w Krzeszowicach, gdzie sopranistka Katarzyna Wiwer wraz z gitarzystą Krzysztofem Cyranem zabrała publiczność w muzyczną podróż do zalanych słońcem krain Hiszpanii i Argentyny. Usłyszeliśmy wspaniałe pieśni takich kompozytorów jak Federico Garcia Lorca, Joaquin Rodrigo, utwory gitarowe Isaaca Albeniza i Francisco Tarregi, a także przykład argentyńskiego tanga Carlosa Gardela i legendarną Arię z cyklu Bachianas Brasileiras Heitora Villa-Lobosa.  Gorące pieśni spotkało gorące przyjęcie, a koncert zakończył się licznymi bisami.

Na dwa kolejne koncerty festiwal przeniósł się do kościoła pw. Św. Marcina, gdzie 30 września wysłuchaliśmy wspaniałego recitalu organowego Marioli Brzoski, która zaprezentowała melomanom różnorodny program. Był Mendelssohn, Bach, Rączkowski, Franck, Stanley, Mucchia, a publiczność zgotowała owacje na stojąco.

Muzyczne Podróże w Krzeszowicach 2022 zakończyły się hucznie koncertem Urszuli Jasieckiej-Bury (organy) w towarzystwie Krakowskiego Kwartetu Puzonowego w składzie Grzegorz Pytlik, Paweł Cieślak, Sebastian Wieczorek, Zdzisław Stolarczyk zatytułowanym Musica Festiva. W programie usłyszeliśmy utwory Frescobaldiego, Haendla, Bach, Haydna i Mozarta.

.


Festiwal odbywał się we współpracy z parafią św. Marcina w Krzeszowicach, wraz z proboszczem ks. Bohdanem Sarniakiem,  Państwowej Szkoły Muzycznej Ist. im. Zygmunta Noskowskiego wraz z dyrektorem Jerzym Suruło oraz wsparciem Miasta Krzeszowice wraz z burmistrzem Wacławem Gregorczykiem oraz Powiatu Krakowskiego.

I edycja 2021

W ramach pierwszej edycji w roku 2021 w dwa pierwsze weekendy września 2021 odbyły się trzy koncerty w trzech urokliwych miejscach – festiwalowych stacyjkach. Pierwsza z nich, zatytułowana „Perły z klasztornej szkatułki”, miała miejsce 4 września w kościółku w Paczółtowicach, a wystąpiły Donne Armoniche, czyli trzy śpiewające panie Adrianna Bujak-Cyran, Katarzyna Wiwer i Liliana Pociecha, którym na pozytywie towarzyszył Andrzej Zawisza. W tym pięknym modrzewiowym, XVI wiecznym kościółku wysłuchaliśmy muzyki będącej rzadkim muzycznym rarytasem, a mianowicie barokowych pieśni Panien Benedyktynek z Staniątek.

 Kolejny koncert, to zupełna odmiana nastroju i repertuaru: w niedzielne popołudnie, 5 września, w urokliwych ogrodach Willi Domańskich w Nawojowej Górze wysłuchaliśmy programu „Z harfą w ogrodzie” na który złożyły się romantyczne pieśni z polskich dworków, a wystąpiła sopranistka Katarzyna Wiwer z towarzyszeniem harfistki Agnieszki Kaczmarek-Bialic. Pieśni Moniuszki, Chopina i Karłowicza pięknie zabrzmiały w otoczeniu zieleni i zachwyciły publiczność.

Trzecia finałowa stacyjka, to „Muzyczny salon w Krzeszowicach”, który  miał miejsce 11 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Krzeszowicach. Wystąpili Magdalena Pilch na flecie romantycznym oraz Marek Pilch na rzadko spotykanym instrumencie, jakim jest fortepian stołowy. Było to prawdziwie salonowe muzykowanie, a śpiewnie brzmiący fortepian stołowy pięknie dialogował z melodiami fletu. Mamy nadzieję, że „Muzyczne podróże w Krzeszowicach” zagoszczą również w przyszłych latach. Festiwal zorganizowała fundacja Kulturalny szlak, patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Krzeszowic Wacław Gregorczyk, a projekt realizowany był ze środków Powiatu Krakowskiego przy współpracy z Urzędem Miejskim w Krzeszowicach, Państwową Szkołą Muzyczną w Krzeszowicach, Willą Domańskich w Nawojowej Górze, Parafią Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Paczółtowicach oraz Oficyną Artystyczną Astraia.