Etno Trzy Korony

Etno Trzy Korony to wydarzenie artystyczne, które odbyło się w Sromowcach Niżnych 7 sierpnia 2021. Na wydarzenie złożyły się wystawy i prezentacje artystów z Pienin, warsztaty rękodzieła dla małych i dużych, gawędy, konkursy, spotkania. Zwieńczeniem był wielki koncert finałowy w którym artyści z Pienin wystąpili wspólnie z muzykami profesjonalnymi.

W sobotę 7 sierpnia 2021 w Sromowcach Niżnych odbyło się wyjątkowe wydarzenie pod nazwą Etno Trzy Korony. Złożyły się na nie wystawy i prezentacje artystów z Pienin, warsztaty rękodzieła dla małych i dużych, gawędy, konkursy i spotkania, które miały miejsce na terenie starego, drewnianego kościółka, gdzie obecnie mieści się Galeria Sztuki Pienińskiej, oraz na przystani flisackiej, a zwieńczeniem wydarzeń był wielki koncert finałowy, na którym miejscowe zespoły regionalne wystąpiły wspólnie z muzykami profesjonalnymi.
Wydarzenie rozpoczęło się Jarmarkiem Artystycznym. W cieniu pięknych lip okalających stary kościółek rozsiedli się pienińscy twórcy z prezentacja swoich dzieł i warsztatami przeznaczonymi zarówno dla małych jak i dużych. Warsztaty plastyczne prowadzone były przez członkinie TPSP ze Szczawnicy Marię Lizoń-Śliwę, Zofię Drążkiewicz, Annę Malinowską oraz Ewę Majerczak z krościeńskiego Stowarzyszenia Artystów Pienińskich. Można było popróbować swoich zdolności malarskich, poznać tajniki pienińskiego haftu, albo zapoznać się z techniką witrażu. Chętnych nie brakowało, a powstałe dzieła można było zabrać ze sobą na pamiątkę.
Kolejną atrakcją tego dnia były spotkania na przystani flisackiej, gdzie w pobliżu Dunajca, w scenerii przyjemnie zainscenizowanej z łodzi flisackich można zapoznać się z kulturą Pienin. Spotkania rozpoczęły prezentacje potraw pienińskich połączone z promocją książki o pienińskich tradycjach kulinarnych, a potem popłynęły opowieści o pienińskich legendach, sekretach flisaków, o pienińskich zwyczajach. Odbył się także pokaz instrumentów pasterskich i nauka pienińskiej przyśpiewki, która została wykonana wspólnie z publicznością na koncercie finałowym, będącym zwieńczeniem całego wydarzenia. W tej części wydarzenia udział wzięli Artur Majerczak, Stanisław Migdał, Marek Piątek, Muzyka Białopotocanie oraz gość specjalny Andrzej Dziedzina Wiwer, a gospodarzem spotkania była pomysłodawczyni wydarzenia Katarzyna Wiwer.
Wydarzenie zakończyło się finałowym koncertem, który odbył się w kościele parafialnym Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sromowcach Niżnych, a była to radosna współpraca zespołów regionalnych z muzykami profesjonalnymi. Tego wieczora wystąpili: kwartet smyczkowy The Time Quartet (Warszawa), Katarzyna Wiwer – sopran, Muzyka Białopotocanie, Dziecięcy Zespół Regionalny Mali Maniowianie, Grupa Śpiewacza Flisaków Pienińskich ze Sromowiec Niżnych, Marek Piątek – instrumenty pasterskie oraz recytatorzy Andrzej Dziedzina Wiwer i Artur Majerczak. Artyści inspirowali się wzajemnie, a radość wspólnego muzykowania udzieliła się wszystkim. Było to wspaniałe, huczne zakończenie tego bogatego w przeżycia dnia.
Wydarzenie ETNO Trzy Korony organizowane było przez Oficynę Artystyczną Astraia wraz z Centrum Kultury Gminy Czorsztyn, Polskim Stowarzyszeniem Flisaków Pienińskich oraz Fundacją Kulturalny Szlak przy współudziale Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oddział w Szczawnicy, Stowarzyszenia Artystów Pienińskich, parafii w Sromowcach Niżnych, hotelu Nad Przełomem oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Sromowcach, a zrealizowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, programy Etno Polska realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

 

Szczegóły wydarzenia:

Miejsce:  Galeria artystów pienińskich – Stary kościółek w Sromowcach Niżnych

Godzina  14.00 – 19.00

Jarmark Artystyczny

Prezentacja malarstwa, rzeźby i rękodzieła artystów ze Szczawnicy, Krościenka i Sromowiec – spotkania z artystami, zwiedzanie galerii, zakup dzieł

Warsztaty plastyczne dla małych i dużych.

Maria Lizoń-Śliwa – witraż

Zofia Drążkiewicz – haft pieniński

Anna Malinowska – malarstwo i rysunek

(Swoje dzieła można zabrać ze sobą na pamiątkę)

 

Miejsce: Przystań flisacka w Sromowcach Niżnych

 

Godzina  16.00 – 19.00

Potrawy regionalne Koła Gospodyń Wiejskich w Sromowcach – degustacja

16.00 Oficjalne otwarcie wydarzenia

16.15 Kuchnia pienińska. Prezentacja książki „Smak Tradycji” – Artur Majerczak

17.00 Legendy pienińskie. Gawęda – Andrzej Dziedzina Wiwer

17.30 Spływ Dunajcem. Sekrety Flisaków, ciekawostki, konkurs rodzinny z nagrodami – Stanisław Migdał

18.00 Instrumenty pasterskie. Jak się je buduje, jak się na nich gra? – Marek Piątek

18.30 Nauka przyśpiewki pienińskiej – Artur Majerczak i Muzyka Pienińska

18.50 Przemarsz korowodem z muzyką na koncert.

 

Miejsce:  Kościół parafialny w Sromowcach Niżnych

Godzina  19.00

Wielki koncert finałowy

Wykonawcy:

Kwartet Smyczkowy The Time Quartet (Warszawa)

Katarzyna Wiwer – sopran

Muzyka Pienińska gminy Czorsztyn  (Centrum Kultury Czorsztyn)

Dziecięcy zespół regionalny Mali Maniowianie

Grupa śpiewacza Flisaków pienińskich ze Sromowiec Niżnych

Instrumenty pasterskie – Marek Piątek

Andrzej Dziedzina Wiwer – recytacja

Artur Majerczak – trombita, recytacja