XIII Festiwal Muzyka nad Zdrojami w Szczawnicy już za nami

Zakończyła się XIII edycja festiwalu Muzyka nad Zdrojami, Szczawnica 2021. W tym roku goście festiwalowi mieli okazję posłuchać różnorodnej muzyki, dostarczającej nie tylko wrażeń estetycznych, ale i prawdziwych głębokich wzruszeń.

Rozpoczęliśmy 1 sierpnia koncertem organowym na zabytkowych organach z warsztatu Tomasza Falla, przy których zasiadł mistrz improwizacji organowej Michał Markuszewski. W programie poza kompozycjami Bacha, Mozarta, Brahmsa znalazły się jego własne utwory oraz improwizacje na temat zadany od publiczności. Była to więc rzadka okazja do prawdziwego współtworzenia koncertu przez publiczność.

Z kolei podczas drugiego koncertu 6 sierpnia zespół Time Quartet wraz z Katarzyną Wiwer zabrał nas w świat muzyczny folklorem malowany. Posłuchaliśmy jak polska muzyka ludowa inspirowała takich kompozytorów, jak Stanisław Moniuszko, Henryk Wieniawski, Grażyna Bacewicz, czy Karol Szymanowski. Nie zabrakło muzyki kompozytorów, których fascynacja góralszczyzną przywiodła do osiedlenia się pod Tatrami, czyli Józefa Titza i Wacława Geigera, nie zabrakło też słynnej Orawy Wojciecha Kilara we własnej, autorskiej aranżacji artystów ze śpiewem.

Bardzo wyjątkowy i niezwykle wzruszający okazał się koncert ukraińskiej śpiewaczki i wirtuozki bandury Zoriany Grzybowskiej, która skradła serca słuchaczy,  zabierając nas w nostalgiczny świat ukraińskich dumek oraz dawnych i współczesnych utworów sakralnych m.in. Dymitra Bortniańskiego  i Oksany Herasymenko. Muzyka pięknie współgrała z zachwycającą architekturą i akustyką kościoła Matki Bożej Pośredniczki Łask, dawnej grekokatolickiej cerkwi w Szlachtowej.

A na finał duet akordeonowy Zimka&Ochwat wystąpił w programie zatytułowanym Accochameleon ukazali całą paletę barw i możliwości brzmieniowych, jakie można wydobyć we współpracy dwóch koncertowych akordeonów. Zarówno muzyka Bacha, jak i Obrazki z wystawy Dymitra Mussorgskiego i suita orkiestrowa Per Gynt Edwarda Griega zabrzmiały pełnią barw i wolumenu. Prawdziwy kameleon.

Dodatkowym wydarzeniem, które ubogaciło tegoroczny festiwal był spacer po Szczawnicy w towarzystwie barwnej osobowości, jaką jest Andrzej Dziedzina Wiwer, góral szczawnicki, etnograf, poeta, przewodnik beskidzki, autor słownika gwary szczawnickiej i tegoroczny laureat nagrody im. Oskara Kolberga. Spacer zebrał sporą rzeszę chętnych i trwał ponad dwie godziny, zaliczając oprócz pięknych zakątków Szczawnickiego uzdrowiska także letnią burzę, która wszakże nie przeszkodziła spacerowi, wprost przeciwnie, stała się tłem do opowieści.

Festiwal dobiegł końca, ale mamy nadzieję, że wrażenia i wzruszenia pozostaną w miłej pamięci co najmniej do przyszłego lata.

Tegoroczny festiwal organizowany był przez Fundację Kulturalny Szlak we współpracy z  Miejskim Ośrodkiem Kultury w Szczawnicy, parafią św. Wojciecha, parafią MB Pośredniczki Łask w Szlachtowej oraz Oficyną Artystyczną Astraia, a współfinansowany ze środków Miasta i Gminy Szczawnica oraz Powiatu Nowotarskiego. Patronat honorowy nad festiwalem sprawowali biskup tarnowski Andrzej Jeż, burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda oraz starosta nowotarski Krzysztof Faber.

Zdjęcia i relacje z tegorocznej edycji znajdują się na stronie facebookowej Muzyka nad Zdrojami oraz na stronie www.muzykanadzdrojami.pl

 

Możesz również polubić…