„A kie jo se zagrom” koncert pieśni Wacława Geigera

Serdecznie zapraszamy na dwa wyjątkowe koncerty, w których usłyszymy pieśni oraz utwory kameralne Wacława Geigera.

7.10.2023

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. F. Chopina w Nowym Targu, ulica Parkowa 12

8.10.2023

Pałac Żeleńskich, Grodkowice 73

Katarzyna Wiwer – sopran

The Time Quartet

Maksymilian Grzesiak – skrzypce

Katarzyna Grzesiak – skrzypce

Bartłomiej Szymborski – altówka

Małgorzata Duź – wiolonczela

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Kulturalny Szlak
oraz
Fundacja im. Władysława Żeleńskiego (koncert w Grodkowicach)
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu (koncert w Nowym Targu)

Projekt realizowany ze środków Województwa Małopolskiego
we współpracy Miasta Nowy Targ, Powiatu Wielickiego oraz Gminy Kłaj

Usłyszymy pieśni pisane są do poetyckich tekstów autorstwa Jana Mazura, Hanki Nowobielskiej, Anieli Gut-Stapińskiej oraz Tadeusza Staicha, napisane są w oryginale na fortepian, lecz będą wykonane w oryginalnej aranżacji na kwartet smyczkowy, która została przygotowana specjalnie dla zespołu The Time Quartet.

W takim opracowaniu szczególnie pięknie brzmią fragmenty wykorzystujące motywy góralskie, które jak wiadomo nieodłącznie związane są z dźwiękiem instrumentów smyczkowych. Koncert jest zupełnie nowym spojrzeniem na te piękne i oryginalne pieśni, umożliwiającym ich powrót na estradę koncertową w nowej szacie brzmieniowej. Program prezentuje ciekawy przykład asymilacji elementów kultury góralskiej w sztuce wysokiej, reprezentując równocześnie ważny wycinek historii pieśni polskiej.

Program koncertowy Wacław Geiger „A kie jo se zagrom” – pieśni do wierszy góralskich & muzyka kameralna zawiera również nieznane utwory kameralne Wacława Geigera, które zostały odtworzone oraz zaaranżowane na kwartet smyczkowy na podstawie rękopisów znajdujących się w prywatnym archiwum córki kompozytora Joanny Geiger, przekazanym do Biblioteki Narodowej w Warszawie. Spośród nich w programie znalazły się cztery utwory: Parafraza kołysanki góralskiej z wariacjami, Żal ze szczęściem, Szczęście oraz Valse Triste. Będzie również niespodzianka.



Możesz również polubić…