Między panem a plebanem 2024

Modlnicę warto odwiedzać zawsze, a tym bardziej podczas spotkań „Między panem a plebanem” W dniach 18 i 26 maja  wydarzenie odbyło się po raz trzeci. Pierwsze spotkanie miało miejsce u Pana, czyli w Dworze UJ i rozpoczęło się bardzo ciekawą opowieścią o tamtejszym długoletnim lokatorze Oskarze Kolbergu, między innymi we wspomnieniach Antoniny Konopczanki, która z oddaniem wspomagała uczonego w jego pracy w Modlnicy. Prelekcję wygłosił Stanisław Nowina Konopka. A potem zabrzmiała muzyka w znakomitym, muzykalnym i pełnym werwy wykonaniu Krakowskiego Kwintetu Dętego w składzie: Katarzyna Kurowska-Mleczko – flet, Marek Mleczko – obój, Roman Widaszek – klarnet, Paweł Solecki – fagot, Tadeusz Tomaszewski – waltornia. A jako, że tytuł koncertu brzmiał „Z wizytą u Kolberga”, nie zabrakło również motywów ludowych, a nawet oryginalnego modlnickiego krakowiaka, który wybrzmiał  w świetnej kompozycji Pawła Soleckiego „Bukoliki polskie”. Artyści znaleźli fantastyczne porozumienie z publicznością, tak więc koncert możemy zaliczyć do podwójnie udanych.

Drugi dzień w Modlnicy upłynął pod znakiem wędrowania. W miejsca dalekie i bliskie zawiedli nas Katarzyna Wiwer – sopran, Irena Czubek-Davidson – harfa oraz Paweł Solecki – flety, fagot, instrumenty perkusyjne. Dzięki muzyce i opowieściom odbyliśmy podróż w czasie i przestrzeni, przemierzając szmat drogi od Santiago de Compostela, poprzez górę Montserrat, górę św. Ruperta, zielone ścieżki Anglii i Szkocji, docierając także do Kalwarii Zebrzydowskiej.
I tym sposobem zakończyliśmy tegoroczną odsłonę wydarzenia Między panem a plebanem w Modlnicy. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tegorocznych wydarzeniach, a szczególnie tym, dzięki którym mogły się one odbyć.

Wydarzenie organizowane jest przez Parafię św. Wojciecha w Modlnicy oraz fundację Kulturalny Szlak ze środków Powiatu Krakowskiego oraz Gminy Wielka Wieś. Artystów gościła restauracja Dwór Tomaszowice.   

Możesz również polubić…