Barok na Spiszu 2022
Przed nami kolejna, już 10 edycja naszego festiwalu, stąd czas na radowanie się pięknem muzyki i małe podsumowanie tematów, które były motywami przewodnimi dotychczasowych edycji. Dlatego w tym roku zapraszamy na festiwal zatytułowany Radość Muzyki.
Czekają nas trzy niezapomniane koncerty. Rozpoczniemy 19 sierpnia w Jurgowie od wyjątkowego recitalu światowej sławy wirtuoza lutni, jakim jest Michał Gondko. Recital będzie nosił tytuł FLORILEGIUM czyli Europejska muzyka lutniowa przełomu XVI i XVII wieku. Będzie to niezwykła podróż do Włoch, Polski, Niemiec, Anglii i Flandrii, a przewodnikami będą zbiory muzyki lutniowej.
Drugiego dnia wystąpi zespół Scepus Baroque pod dyrekcją znakomitego klawesynisty Marcina Świątkiewicza z udziałem gwiazdy tego wieczoru – kontratenora Michała Sławeckiego przy współudziale Katarzyny Wiwer – sopran oraz Mariana Magiery, grającego na trąbce barokowej. Tytuł tego koncertu, to właśnie Radość Muzyki. Usłyszymy arie oraz utwory instrumentalne Haendla, Purcella, Vivaldiego oraz Telemanna. Wysłuchamy między innymi kantaty „Pochwała harmonii” HWV 124, znanej jako Mała oda do św. Cecylii. Będzie podniośle i uroczyście. Koncert ten będzie miał miejsce w kościele św. Bartłomieja w Niedzicy.
Na finał przeniesiemy się do siedemnastowiecznych Włoch, by w koncercie zatytułowanym „Złote jabłko i trzy damy z Ferrary” posłuchać wirtuozowskiej muzyki przeznaczonej na głosy żeńskie w wykonaniu zespołu Donne Armoniche z towarzyszeniem świetnego klawesynisty Andrzeja Zawiszy. Posłuchamy utworów C. Monteverdiego, L. Luzzaschiego, L. Rossiego, A. Archilei. Koncert odbędzie w miejscu, gdzie festiwal zawita po raz pierwszy, czyli do pięknie odnowionego kościoła św. Kwiryna w Łapszach Niżnych.
Tegoroczny festiwal odbędzie się dzięki wsparciu Mecenasa: ZEW Niedzica SA oraz Marszałka Małopolski we współpracy z Powiatem Nowotarskim i Gminą Łapsze Niżne. Festiwal wesprą również następujący partnerzy – firmy i instytucje: Jurgów Ski, Pieniński Bank Spółdzielczy, Wydawnictwo Astraia, Muzeum-Zamek w Niedzicy, Stowarzyszenie Historyków Sztuki oraz Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy. Zapraszamy na rozśpiewany i radosny barokowy Spisz!