Barok na Spiszu 2023 przed nami

W dniach 13-15 sierpnia 2023 odbędzie się kolejna jedenasta edycja festiwalu Barok na Spiszu. Po zeszłorocznej, pięknej, jubileuszowej edycji festiwalu Barok na Spiszu ponownie zapraszamy do spędzenia na Spiszu trzech festiwalowych wieczorów. W tym roku tematem festiwalu są „muzyczne podróże”.

Festiwal rozpoczniemy 13 sierpnia w kościele św. Bartłomieja w Niedzicy koncertem pod tytułem „Podróż z Krakowa do Podolińca”. Program będzie podróżą po Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a w nim zespół Scepus Baroque wykona utwory pisane na dworach królewskich i kościelnych w Krakowie, Warszawie, Łowiczu, na Jasnej Górze. Podróż zakończymy opowieścią o kapeli oo. Pijarów w Podolińcu na Spiszu.

Kolejnego dnia, 14 sierpnia, festiwal zawita do drewnianego kościoła św. Sebastiana w Jurgowie. W programie znajdą się utwory z Nowego Świata, z kręgu muzyki sakralnej barokowej Hiszpanii, Katalonii, Meksyku i Peru. Wysłuchamy muzycznej opowieści o tym, jak zdobywano Nowy Świat i jak miejscowe tradycje łączyły się z muzyką przywiezioną z Europy.

Finał festiwalu będzie miał miejsce 15 sierpnia w kościele św. Kwiryna w Łapszach Niżnych, a bohaterką tego koncertu będzie muzyka francuska i jej cechy szczególne, a wykonawcą koncertu będzie Ensemble Overtone.

Podczas koncertów festiwalu Barok na Spiszu, jak zawsze, będzie sposobność podziwiania piękna wnętrz spiskich zabytków. Pół godziny przed każdym koncertem zapraszamy do zwiedzania danego kościoła. Przewodnikami, jak zawsze, będą miejscowi przyjaciele festiwalu, a w tym roku będą to: Maria Waniczek z Niedzicy, Józef Górka z Jurgowa oraz Barbara Kowalczyk i Alicja Wójtowicz z Łapsz Niżnych, gdzie będzie też okazja odwiedzenia muzeum w zabytkowym Sypańcu.

Organizatorem festiwalu jest fundacja Kulturalny Szlak, a wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu i współpracy z następującymi instytucjami: Parafie w Niedzicy, Jurgowie i Łapszach Niżnych, Województwo Małopolskie, ZEW Niedzica SA, Jurgów Ski, Kotelnica Białczańska, Bank Spółdzielczy Karpatia, Orle Gniazdo, Muzeum-Zamek w Niedzicy, Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Wydawnictwo Astraia oraz Gmina Łapsze Niżne i Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy, którym organizatorzy składają serdeczne podziękowania.

Szczegółowy plan wydarzeń w zakładce Barok na Spiszu lub na stronie festiwalu www.baroknaspiszu.pl

Możesz również polubić…